В травні в Полтаві змінюються правила запису до лікарів: що треба знати

З 20 травня в Полтаві, як і по всій країні змінюються правила запису до лікарів.

Від 20 травня українці більше не зможуть отримувати направлення до вузькопрофільних спеціалістів “по телефону” або через медичну сестру. У системі сімейної медицини запроваджують нові правила роботи, через які пацієнтам доведеться особисто записуватися до лікаря навіть для оформлення звичайного направлення.

Йдеться про зміну принципу роботи всіх медичних інформаційних систем. Відтепер вони функціонуватимуть за схемою “один акаунт — одна людина”. Це означає, що доступ до системи буде закріплений лише за конкретним лікарем, а використання спільного логіна для медсестри та лікаря стане неможливим.

Сімейні лікарі прогнозують додаткове навантаження

Самі медики визнають: після 20 травня навантаження на сімейних лікарів суттєво зросте. Якщо раніше частину роботи виконували медсестри, то тепер оформлення направлень повністю ляже на лікаря.

Рекомендуємо

“Часу на балачки не було тоді, а тепер їх точно не буде. На лікарів впаде додаткове завантаження, бо доведеться приймати пацієнтів і виписувати направлення, що раніше робила медсестра. Але сподіваємося, що з часом і ми, і пацієнти звикнемо до нових правил”, — розповіла ТСН.ua Ольга, сімейна лікарка у Києві.

Лікарі також побоюються невдоволення пацієнтів, адже багато людей уже звикли до старої системи, коли отримати направлення можна було швидко й без окремого прийому.

Пацієнти бояться затягування лікування

Нововведення викликало занепокоєння і серед пацієнтів. Люди кажуть, що тепер шлях до вузького спеціаліста стане довшим і складнішим.

“До цього, якщо у мене десь стрельнуло у боку, я телефонував сімейному лікарю і у той же день отримував направлення від медичної сестри, а на наступний день вже був у кабінеті невропатолога. Тепер це буде складніше, бо спочатку треба потрапити на прийом до сімейного лікаря, а це 3–4 дні з болями у спині, а потім ще записатися на прийом до невропатолога. Все значно розтягнеться у часі”, — каже киянин Олег.

Чому вводять нові правила

Фахівці пояснюють: зміни пов’язані не з окремою забороною оформлювати направлення телефоном, а з переходом первинної ланки медицини на нові технічні стандарти роботи з Електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Підставою для цього стала постанова Кабміну №411 від 25.04.2018, яка затверджує Порядок функціонування електронної системи охорони здоров’я, а також наказ Національної служби здоров’я України (НСЗУ) №138 від 20.03.2026. Саме ним затверджено 37-му редакцію технічних вимог до Медичної інформаційної системи (МІС), які мали впровадити до 20 травня 2026 року.

До вузьких спеціалістів стане важче потрапити

Засновник та голова ГО ЕАЦ “Медичний Конструктор” Владислав Смірнов каже, що офіційно зміни пояснюють посиленням кібербезпеки та захистом персональних даних пацієнтів.

“ЕСОЗ прямо повідомляє про нові обов’язкові вимоги: двофакторну автентифікацію, автоматичне блокування після п’яти невдалих спроб входу, принцип “один користувач — один пристрій” і жорсткіший контроль прав доступу до кожної дії в системі. З точки зору цифрової безпеки це логічний і давно назрілий крок. Але для пацієнта реальність виглядатиме інакше, ніж це звучить в офіційних релізах. Бо доступ людей до вузькопрофільних фахівців значно звузиться через штучно вибудовані бар’єри. Людям доведеться як на Заході — місяцями вираховувати час, коли ти нарешті потрапиш до потрібного лікаря”, — пояснює ТСН.ua Владислав Смірнов.

“Ручний режим” більше не працюватиме

Експерт зазначає, що багато років система фактично працювала неформально — через спільні логіни, паралельну роботу медсестри та лікаря й швидке оформлення документів без окремого прийому.

“Уже зараз окремі центри первинної ланки медицини прямо попереджають людей: з 20 травня через принцип “один акаунт — одна людина” медсестра більше не зможе оформити направлення у “телефонному режимі”, поки лікар веде прийом іншого пацієнта. Без направлень — тільки ургентне звернення та госпіталізація. А для планового направлення доведеться записуватися на окремий прийом завчасно. Тобто офіційно це про безпеку, а фактично для пацієнта це про нові бар’єри доступу до лікаря, звісно, якщо заклади не перебудують свою організацію роботи”, — каже Владислав Смірнов.

Найбільше постраждають хронічні хворі та літні люди

На думку експерта, нові правила можуть особливо боляче вдарити по хронічних пацієнтах, літніх людях, батьках дітей та мешканцях громад, де навіть дорога до лікаря вже є складністю.

“Гадаю, що найбільше це вдарить по хронічних пацієнтах, літніх людях, батьках дітей, маломобільних пацієнтах і мешканцях громад, де сам похід до лікаря — уже окрема логістична проблема. У них не додасться “кібербезпеки” в побутовому сенсі, а от що точно додасться, то це ще один адміністративний етап до доступу до вузького спеціаліста чи на обстеження”, — зазначає Владислав Смірнов.

Людей можуть підштовхнути до приватних клінік

Аналітик не виключає, що через нові бар’єри частина пацієнтів почне частіше звертатися до приватної медицини.

“Якщо пацієнт буде змушений місяць пробиватися на прийом до потрібного лікаря, то він просто перейде до приватної клініки, де його за гроші приймуть у той же день. Тому, мені здається, що нововведення спонукатиме до витискання пацієнтів у сегмент платних послуг. Ті ж, у кого коштів немає, будуть змушені чекати і проходити всі ці випробування”, — каже аналітик.

Лікарням доведеться витрачатися на техніку

Окремою проблемою можуть стати технічні труднощі. За словами Владислава Смірнова, багатьом медзакладам доведеться змінювати організацію роботи або купувати додаткову техніку.

“Якщо працює принцип “один користувач — один пристрій”, а в кабінеті чи амбулаторії досі один комп’ютер на лікаря і медсестру, то стара модель паралельної роботи просто перестає бути життєздатною. Це означає, що частині закладів доведеться або збільшувати кількість окремих робочих місць, або різко змінювати логістику прийому, або миритися з уповільненням процесів. Тобто цифрова дисципліна потягне за собою не лише нові правила входу в систему, а й приховані витрати на техніку, робочі місця та організацію праці”, — пояснює експерт.

“Цифрова черга” замість спрощення

Владислав Смірнов вважає, що сама ідея нововведення може бути правильною, але спосіб її реалізації створює ризики як для пацієнтів, так і для медиків.

“Держава знову технічно права, але управлінськи вона перекладає ціну змін на пацієнта і на первинну ланку медицини. Якщо до 20 травня заклади не створили окремі слоти для направлень, не розвели адміністративні й клінічні потоки, не забезпечили людей нормальною комунікацією і не оцінили потребу в додаткових робочих місцях, то пацієнт відчує не “цифрове вдосконалення”, а отримає додатковий час перебування у цифровій черзі до свого здоров’я”, — підсумовує Владислав Смірнов.

Title: Направлення лише через лікаря: що зміниться для українців від 20 травня

Description:

Дізнавайтеся першими про головне

Підписуйтесь, щоб бути в курсі свіжих новин Полтави, фото, відео та ексклюзивів — Telegram / Facebook / Google News

Новини партнерів